چهاردهم مهر ۱۳۸۷

بخش گیاه داروئی

ميوه فندقه ،‌طويل و به شكل تخم مرغ وارونه است.  وزن هزار دانه 13/0 گرم مي‌باشد. عمر گل ها به ۴ هفته مى رسد. سر شاخه هاى گلدار بخش دارويى اين گياه را تشكيل مى دهد كه داراى بويى معطر، نافذ، تلخ مزه و به رنگ سبز روشن است.

اندام هوايى خشك شده گياه بومادران حداقل واجد ۲۵/۰ درصد اسانس به رنگ زرد يا زرد متمايل به آبى است. زمان گل دهى گياه اواخر ارديبهشت تا پايان تيرماه و بهترين زمان برداشت نيمه اول تيرماه است.

 موطن اصلي اين گياه در نيم‌كرة شمالي، مخصوصاً در نواحي كوهستاني اروپايي ذكرشده‌است. در ايران، در نواحي مختلف كوهستاني به‌خصوص اطراف دماوند، دشت جبال ‌البرز، شمال اوشان، اروميه و تبريز تا ارتفاع 2100 متري مي‌رويد. نوعِ خودروي آن دركنار مزارع شخم خورده، جاده‌ها، مراتع، چراگاه‌ها، شيب‌هاي كوهستاني، و در محل‌هاي خشك و آفتاب‌گير هم رويش دارد.

گل آذین: کاپیتول‌های کوچک و متعدد آن مجتمع و به صورت گل آذین دیهیم در بخش انتهایی ساقه جای گرفته اند. در هر کاپیتول دو نوع گل، یکی زبانه‌ای و سفید رنگ واقع در حاشیه گل آذین و دیگری لوله‌ای در ناحیه وسط دیده می‌‌شوند

 تناسب مقدار عناصر اصلي نظير ازت، فسفر و پتاس نقش عمده‌اي در افزايش پيكر رويش  گياه و همچنين اسانس آنها دارد.  تحقيقات نشان مي‌دهد كه وجود مقادير متوسط ازت‌،‌ فسفر و پتاس سبب افزايش عملكرد ( اعم از پيكر رويشي و اسانس) به مقدار  صد درصد خواهد شد.

جنس بومادران اگرچه در ايران پراكندگي وسيعي دارد ولي گونه‌هاي اندكي از آن مورد مطالعه فيتوشيميايي قرار گرفته است. اين جنس به دليل داشتن فلاوونوييدهاي متوكسيله و نيز - Cگليكوزيله مورد توجه است.

در بررسي اخير به جداسازي و شناسايي مهمترين تركيبات فلاوونوييدي موجود در عصاره متانولي گونه Achillea conferta - که در ايران مي‌رويد- پرداخته شده است. در نتيجه يافته‌هاي موجود با ترکيبات فلاوونوييدي جداسازي شده از ديگر گونه‌هاي مشابه - که در مناطق ديگري مي‌رويند- مقايسه گرديده است.

 گونه Achillea conferta در اين مطالعه از منطقه طالقان جمع‌آوري شده و عصاره متانولي آن با استفاده از روش كروماتوگرافي كاغذي نزولي تفكيك شده است. از سيستم‌هاي حلال حاوي مقادير متفاوتي از اسيد استيك و نيز BAW براي خالص‌سازي هر چه بيشتر بهره برده‌ايم.
اجسام خالص‌شده با استفاده از طيف‌هاي ماوراي بنفش، تشديد مغناطيسي هسته پروتون و طيف جرمي شناسايي و در مقايسه با منابع موجود تاييد گرديدند. اين اجسام عبارتند از كريزواريول (´3 - متوكسي لوتئولين)، لوتئولين و كوئرستين.

: فلاوونوييدهاي به دست آمده با نمونه‌هايي كه قبلاً در خارج كشور جداسازي شده كاملا متفاوت است [1،2]. گونه ايراني فاقد فلاوونوييدهاي بسيار متوكسيله نظير آرتمتين و سالويژنين مي‌باشد.

اسانس موجود در گلها و پيكر رويشي اين گياه حاوي 60ـ30 درصد پروكامازولن است كه تحت تاثير حرارت ناشي از تقطير با آب و بخار به كامازولن تبديل مي‌شود.

سازگاري:

بومادران در طول رويش به اوضاع اقليمي خاصي نياز ندارد و تقريبا در هر ا قليمي رويش مي كند.  اين گياه در مناطق گرم و آفتابي گلهاي بيشتري توليد مي‌نمايد. خاكهاي سبك شني براي كشت اين گياه مناسب مي‌باشند.

تناوب كاشت:

بومادران 5ـ4 سال در زمين باقي مي‌ماند. از اين رو زمينهايي كه در آن بومادران كشت مي شوند، بايد فاقد علفهاي هرز چند ساله باشند.  گياهاني كه دوره رويشي كوتاهي دارند براي تناوب كشت بومادران مناسبند زيرا پس از برداشت آنها زمان كافي براي آماده ساختن زمين وجود خواهد داشت.

آماده سازي زمين:

پس از برداشت محصول قبل از قبل زمين را شخم متوسطي مي‌زنند و پس از خرد كردن كلوخ‌ها با ديسك زمين را تسطيح مي‌كنند.

 روش كاشت:

كشت و تكثير بومادران توسط بذور به دو روش مستقيم و غير مستقيم و به شكل رويشي صورت مي‌گيرد.  در كشت مستقيم بذور را در اواخر تابستان،‌اوايل پاييز در زمين اصلي در رديفهايي به فاصله 50ـ40- سانتي متر كشت مي‌كنند ( براي هر هكتار زمين به 3ـ2 كيلوگرم بذر نياز است)

دركشت غير مستقيم بذور را در اوايل بهار در خزانه هواي آزاد در رديف‌هايي به فاصله 20ـ50 سانتيمتر كشت مي‌كنند. در مخلوطى از خاك برگ و خاك باغچه در خزانه هواى آزاد مى كارند و پس از چهاربرگ شدن نشاها آنها را به گلدان منتقل مى كنند.  سپس اوايل پاييز نشاء ها را در زمين اصلي در رديفهايي به فاصله 60 سانتيمتر منتقل مي‌كنند.  بطوري كه فاصله دو بوته روي رديف 30ـ25 سانتيمتر مي‌باشد.  عمق كاشت نبايد بيش از 5/0 سانتيمتر باشد. . قلمه را نيز در اواخر زمستان يا اوايل بهار از شاخه هاى گل نداده انتخاب مى كنند و در ماسه مى كارند. بهتر است كه در هر مترمربع ۵ تا ۷ گياه از اين نوع كاشته شود.  تكثير رويشي بومادران از طريق تقسيم بوته و در فصل پاييز انجام مي‌گيرد‌.  گياهان چهار تا پنج ساله براي اين منظور مناسب مي‌باشند. قرنفل با گرامينه هاى زينتى، پامچال و بومادران هماهنگى خاصى دارد.

خواص:

طبیعت گیاه بومادران گرم و خشک است و برای تهیه جوشانده و دم کرده آن مقدار لازم ازسرشاخه های گلدار بومادارن را درنیم لیتر آب جوش و دم کرده یک استکان آن را صبح و یک استکان هم شب میل کنید.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران دراروپا ازبومادران به عنوان تب بر، ضد تشنج و نیروبخش استفاده می شود مصرف آن برای درمان بواسیر توصیه شده است.

جوشانده گیاه بو مادران تنگی نفس را معالجه می کند و مسکن درد های مفصل می باشد .
گیاه بومادران گیاهی است با خاصیت گرم و خشک که در اروپا از آن بعنوان تب بر استفاده می شود این گیاه علاوه بر این خاصیت ، خاصیت ضد تشنج و نیروزایی نیز دارد .
گیاه بومادران بادشکن بوده برای درمان بواسیر مفید می باشد این گیاه ادراررا زیاد کرده از همین رو باعث دفع سموم بدن شود .
جوشاندن سرشاخه های گلدار گیاه بومادران عادت ماهانه را باز می کند و اختلالات قاعدگی را درمان می کند و باعث سهولت در زایمان می شود 
این گیاه سنگهای کلیه ، مثانه و مجاری اداری را می زاید و این برای درمان درد سینه و انواع سردرد به کار می رود این گیاه ورم ها را می خواباند و اگر روی شقیقه قرار داده شود ، گرفتن بینی را باز می کند ، پاشیدن سوخته آن روی زخم مفید بوده ضمن آنکه از خونریزی جلوگیری می کند .
استنشاق (مجور ) آب جوشانده بومادران برای درمان زکام ، ترله و انفولانزا توصیه می شود و باعث درمان تنگی نفس و معالجه تب و لرز می شود . چنانچه شما این گیاه روی نیش عقرب قرار داده شود درد آن فواً ساکت می شود 
اگر ضماد آن را گرم روی محل گری (کچلی ) بگذارید به روییدن مو کمک می کند و برای تسکین اعصاب دم کرده آن مفید خواهد بود .
گلهای زرد رنگ این گیاه کشنده کرم اسکاریس و بعضی از انگلهای دستگاه گوارش می باشد و خوردن هشت گرم از پودر گل زرد آن همراه عسل سبب مرگ و دفع انگلها می شود گياه بومادران خواص ضد تب ، معرق ، قابض ، مدر ، كاهش دهنده پر فشاري خون را دارد. اين گياه يكي از بهترين معرق هاست ( از طريق تعريق به پوست كمك مي كند تا تتوكسين ها را دفع كند ) و نيز داروي مطمئن و مشخصي براي دفع تب از بدن است. بومادران باعث گشادي عروق خوني شده ، در نتيجه فشار خون را كاهش مي دهد. اين گياه در ناراحتي هاي گوارشي ، اسهال ، نفخ و دلپيچه هم قابل استفاده است. بومادران در عفونت هايي مثل سيستيت ، به خاطر خواص ضد عفوني كنندگي مجاري ادراري هم كاربرد دارد
بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ عطري، به روي سلسله اعصاب و قلب نيز اثر مي‌گذارد برای درمان ضربان قلب ، ورم عضله ، احساس گرفتگی و درد در ناحیه قلب در سکته قلبی و خواب رفتن دستها مصرف آن مفید است .
گفتنی است بهتر است هنگام استفاده از این دارو ، غذای بدون روغن استفاده شود تا اثرات آن بهتر ظاهر شود .

گل بومادران جهت دفع کرمهای معده و روده بسیار مفید می باشد منع مصرف برای اشخاصی که دارای آلرژیهای فصلی می باشند . وجوددارد جهت بهبود سو هاضمه و دیگر موارد گوارشی مفید است مقدار مصرف برای اشخاص بالغ روزانه 25 گرم بیشتر توصیه نمی شود

آنچه از خواص خون به (اشیله) نسبت داده اند صحت دارد و میتواند جمع کننده زخم وعمل کننده بر روی بواسیر های بصورت مصرف یکبار در روز باشد .نزد مردمان قدیم شهرت زخم بندی داشته است که در بهبود زخم وجراحات موثر بوده است.
دیوسکورید طبیب یونانی مشهور که در زمان نرون می زیسته و صاحب کتب فراوان است،این گیاه را بهبود دهنده جراحات میداند خواه زخم کهنه باشد خواه جدید.%

 بومادران باعث تحريك ترشحات صفراوي مي شود ، پس مي تواند به عنوان يك اشتهاآور معطر در كم اشتهايي مصرف شود

ضمادي از بومادران تهيه مي شود كه براي دردهاي روماتيسمي مفيد است.

احتياط ـ بومادران مي تواند در افراد حساس باعث درماتيت تماسي شود. بنابراين اگر پس از مصرف ،خارش يا التهاب همراه با تشكيل تاول رخ داد ، مصرف آن بايد فورا متوقف شود. بومادران را نبايد در دوران بارداري استفاده كرد ، زيرا كه به عنوان مسقط جنين هم شهرت دارد. از مصرف دوزهاي بالاي آن بايد خودداري كرد زيرا ممكن است با درمان هاي ضد انعقادي و نيز درمان هاي پرفشاري خون و كم فشاري خون تداخل نمايد.

جوشانده بومادران بایستی درعرض 24 ساعت پس از تهیه به مصرف برسد درغیراینصورت فاسد می شود.

مقدار خوراك آن به تنهايي تا 15 گرم و چنانچه با داروهاي ديگر باشد 10 گرم است و معمولاً آن را با بابونه مي خورند.

موارد منع مصرف:بيماران مبتلا به صرع،دوران بارداري و شيردهي.

محققان دانشگاه آزاد اسلامي تهران موفق به شناسايي اثرات ضد بارداري عصاره گياه بومادران در مردان شدند.
به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، كاظم پريور، عبدالحسين روستائيان، سيد علي حائري روحاني و پريسا كريشجي پژوهشگران واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي تهران در اين طرح به بررسي اثرات عصاره گياه بومادران بر روند اسپرماتوژنز در موشهاي بالغ نرc/balb پرداختند.
در اين پژوهش در ابتدا عصاره به صورت الكلي ( اتانولي ) از گل‌هاي گياه تهيه و در شرايط in vivo ميزان ‌٧/١ g/kg/bw و دوز مصرفي ‌٢/١ g/kg/bw تعيين شد و به صورت درون صفاتي به مدت ‌٥ روز به موش‌هاي ‌٣٠ تا ‌٣٥ گرم تزريق شد.
پس از ده هفته حيوانات تشريح شدند و بافت بيضه آنها از نظر ماكروسكوپي و ميكروسكوپي مورد بررسي قرار گرفت.
نتايج به دست آمده از اين پژوهش، هيچگونه تغيير معناداري در وزن حيوان، وزن، حجم و قطر بيضه بين گروههاي مختلف نشان نداد. اما مطالعات ميكروسكوپي و شمارش سلول‌هاي اسپرماتوژنيك نشانگر كاهش تعداد اسپرماتوسيت‌ها، اسپرماتيدها و اسپرم‌ها در گروه تجربي مي‌باشد.
از سوي ديگر، هيچ‌گونه تغييري در قطر لوله‌هاي مني ساز، تعداد سلول‌هاي سرتولي وليديگ مشاهده نشد.
بر اساس نتايج اين تحيق، تغييرات قابل توجهي در ساختار بافتي لوله‌هاي مني ساز مشاهده شد.
پژوهشگران با استناد به يافته‌هاي اين پژوهش تصريح كردند: عصاره گياه بومادران مي‌تواند به عنوان يك تركيب ضد باروري در جنس نر به كار رود.

يافته هاي يك پژوهش حاكي است گياهان دارويي بلوط , پونه , بومادران , بلال , ذرت و علف چاي در درمان شب ادراري موثر است .
به گزارش سرويس « پژوهشي » خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) , براساس اين پژوهش كه با هدف بررسي نقش گياهان دارويي در درمان شب ادراري كودكان انجام شده , 10 درصد كودكان در سن 6 سالگي و 5 درصد در سن 14 سالگي به شب ادراري دچار مي شوند كه در بيش از نيمي از موارد علت اين بيماري رشد ويروس دستگاه عصبي يا اختلال داخلي سيستم عصبي به عضلاني مثانه است .
از ديگر علت هاي شب ادراري مي توان به منشا رواني در 30 درصد موارد و نقص عضو در 20 درصد موارد اشاره كرد .
در بخش ديگري از اين پژوهش آمده است : كنترل ادرار در دختران زودتر از پسران تكامل مي يابد و با توجه به اين كه بيشتر بچه ها در سن 10 سالگي كنترل ادراري را به دست مي آورند اگر علت شب ادراري غيرارگانيك باشد تا ده سالگي در اكثر موارد رفع خواهد شد. عوارض شب ادراري بيشتر رواني است كه اگر تا سه سالگي درمان نشود نياز به درمان پزشكي دارد.
در بخش ديگري از اين پژوهش كه توسط دكتر مهيار زمان , دكتر فريبا طرهاني , و بهجت بناتچي انجام شده در حال حاضر براي درمان دارويي شب ادراري از ايمي پرامين , آتروپين , آمفتامين و دسموپرسين استفاده مي شود كه با توجه به اينكه گياهان دارويي در فرهنگ جامعه ما مورد پذيرش واقع شده و بسياري از مردم داروهاي گياهي را بر نوع شيميايي آن ترجيح مي دهند , مي توان اين قبيل داروها را جايگزين داروهاي شيميايي متداول كرد.
به زعم محققان , گياه دارويي بومادران يا هزار برگ كه گياهي علفي و چند ساله است براي درمان شب ادراري موثر است.

 

نوشته شده توسط عباس قلی تبار در ۱۳:۳ بعد از ظهر |  لینک ثابت   •